Męskie buty – jakość za którą idzie cena

Męskie buty – jakość za którą idzie cena

Buty dla nas panów powinny być tak samo ważne jak dobra skórzana torebka dla Kobiety. Jest to jeden z tych elementów garderoby, który robi pierwsze wrażenie i świadczy o podejściu właściciela do szczegółów. Jako, że znajdują się najdalej od twarzy mogły by się wydać zbędnym elementem klasycznego męskiego ubioru. Jest jednak wręcz przeciwnie. Nie ma nic lepszego niż przepięknie wypastowane buty ze skóry, które od razu rzucają się w oczy. Pamiętajmy, że to również buty podtrzymują nasz cały ciężar ciała i dbają o wygodę naszych stóp w ciągu dnia dlatego starajmy się wybierać te najlepsze. Na naszym polskim rynku nadal trudno o dobrze wykonane obuwie. Zwykle są to buty wykonywane na masową skalę ze zbędnymi przeszyciami oraz grubymi gumowymi podeszwami. Prawdziwą plagą jest klejenie podeszwy buta z cholewką co skutkuję szybkim odklejaniem się tych elementów. Dlatego pasjonaci klasycznego ubioru często wybierają marki zagraniczne.

Materiał

Najwyższej jakości buty powinny być wykonane ze skóry. Najczęściej jest to skóra cielęca która nie jest zbyt sztywna dzięki czemu but ładnie pracuje podczas chodzenia nie drażniąc od środka stopy oraz nie jest też tak miękka aby but szybko się deformował. Pamiętajmy jednak o elementach, które zużywają się nawet w najdroższych butach i takie będzie trzeba wymieniać jednak są to koszty o wiele mniejsze niż para nowych butów oraz wykonuje się je stosunkowo rzadko. Do takich  nalezą wkładki, wyściółka , podeszwa. Czym się różnią buty z popularnych sieciówek od tych z renomowanych pracowni ? Tak naprawdę wszystkim począwszy od jakości skóry, która czasami nie jest nawet prawdziwą skórą tylko półproduktem wytwarzanym ze szczątków skór skończywszy na kleju do klejenia podeszwy, którego nie znajdziecie w butach wysokiej jakości. Tutaj pojawia się również odpowiedź dlaczego drogie buty są przeceniane jedynie o 5 – 10% w przeciwieństwie do tych z popularnych sieciówek w których przeceny sięgają nawet 60% ceny. Najwyższej jakości butą są wykonywane po prostu ręcznie, jest to czasochłonny i wymagający dużego doświadczenia proces, który również jest kosztowny. Tak wykonane buty potrafią wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat przy regularnej pielęgnacji, wymianie podeszwy oraz wyściółki. Koneserzy obuwia często porównują dobre buty do wina dlatego, że dobra skóra z czasem ładnie się patynuję co dodaje butom charakteru.

Wykonanie

W przypadku butów z sieciówek jak wcześniej wspomniałem najczęściej spotykamy się z podeszwą sklejaną z cholewką buta za pomocą kleju, który lubi wyłazić z pod spoiny a częściej się odklejać. W prawdziwych butach z dobrej jakości skóry podeszwa będzie przyszywana do cholewki przy pomocy specjalnego pasa. Taki proces produkcji szycia nazywamy goodyear welted, który pozwala na solidne połączenie cholewki z podeszwą buta bez użycia kleju oraz daje możliwości jej przyszłościowej wymiany. Również same podeszwy są inne. W butach z renomowanych pracowni będą to podeszwy skórzane wykonane z najwyżej jakości skóry, która nie tylko oddycha dając komfort termiczny ale również z czasem dopasowuję się do naszej stopy dając bardzo wygodne klasyczne obuwie. Między podeszwę a wkładkę buta wtryskuje się korek, który ma zadanie amortyzujące. Chodzi wiele pogłosek, że skórzane podeszwy szybko się zużywają. Owszem jest tak w przypadku butów ze średniej półki cenowej przez zastosowanie tańszej skóry do produkcji podeszwy, która pod względem ścieralności jest słabsza. Takie buty najlepiej podzelować czyli nakleić gumową okładzinę, która zapobiegnie przecieraniu się szwów przy podeszwach z odkrytym kanałem na szwy.

Diabeł tkwi w szczegółach

Jak sami dobrze już wiecie o naszym wyglądzie w dużej mierze decydują szczegóły. Buty to doskonały przykład. Wykonane ze starannością dodadzą kropkę nad i każdej stylizacji. Podsumowując, Dobre buty to inwestycja na lata. Wykonane z najlepszej jakości materiałów będą nie tylko bardzo wygodne ale też zachowają świetny wygląd przez dłuższy czas. Wybierając odpowiedni but kierujmy się klasycznym wzornictwem, który jest podstawą renomowanych pracowni obuwniczych. Klasyka nigdy nie wyjdzie z mody. Na koniec dodam tylko zasadę, która mówi, że ubranie butów na gumowej podeszwie do garnituru jest faux pasem, z którą się jak najbardziej zgadzam.

Dodaj komentarz